Maturzystki z żagańskiego Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych zostały laureatkami 7. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjanci w służbie historii”.
Iwona Bodak, Wiktoria Stefańska i Nikola Świec z liceum o profilu edukacja policyjna znalazły się wśród 5 zespołów ze szkół mundurowych z całej Polski, najwyżej ocenionych przez komisję konkursową. Bohaterką pracy konkursowej uczennic żagańskiej szkoły była posterunkowa Alina Fabian, która wstąpiła do służby w Policji Państwowej w 1934 roku. Uczennice nad zadaniami pracowały od początku tego roku szkolnego.
– Najpierw zbierały informacje, opracowania, dokumenty, zdjęcia o policjantce z XX-lecia międzywojennego, napisały jej biogram, stworzyły film, znalazły i opisały miejsca pamięci dotyczące Aliny Fabian i przeprowadziły żywą lekcję historii dla rówieśników z LO w Żaganiu, aby przekazać zdobytą wiedzę – opowiada Zbigniew Stebelski, dyrektor ZSTiL. – Uczennice współpracowały z Muzeum Policji w Warszawie, Oddziałem IPN w Poznaniu, Komendą Główną Policji w Warszawie, Centralną Biblioteką Wojskową w Warszawie, Muzeum Historycznym w Legionowie i Biblioteką Miejską w Żychlinie. Na potrzeby filmu wypożyczyły replikę munduru policyjnego sprzed II wojny światowej. A film nagrywały w pomieszczeniach Żagańskiego Pałacu Kultury. Za pomoc w realizacji filmu dziękujemy sierż. sztab. Arkadiuszowi Szlachetko z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu i Annie Mrowińskiej, dyrektorce Żagańskiego Pałacu Kultury
Nagrodą dla uczennic jest zagraniczna wyprawa edukacyjna. Ich opiekunem jest Sylwia Woroniec.
24
Poprzedni artykuł