Strona główna » Drożej za świetlice

Drożej za świetlice

przez imperia
0 komentarzy

Droższe wesela, komunie, bale – to czeka wszystkich, którzy zamierzają organizować imprezy w świetlicach należących go gminy Żary. Wszystko przez podwyżki czynszu za wynajem.
Nowy regulamin najmu świetlic na terenie gminy Żary radni ustalili w czasie ostatniej sesji (24.11.). Koszt ich najmu wzrośnie w zależności od wielkości. Podwyżki wyniosą od 36,90 zł do 61,50 zł za dobę. Najdrożej będzie w Lubanicach, Łazie, Mirostowicach Dolnych, Olbrachtowie, Olszyńcu i Złotniku (369 zł za dobę), nieco taniej w Kadłubii, Drożkowie, Bieniowie, Mirostowicach Górnych, Sieniawie Żarskiej, Siodle (295,20 zł), Biedrzychowicach Dolnych, Bogumiłowie, Kadłubi (mała salka z zapleczem), Marszowie, Mirostowicach Dolnych (sala konsumpcyjna z kuchnią lub sala widowiskowa), Włostowie (227,55 zł), Bieniowie (mała salka z kuchnią), Lubomyślu, Łukawach, Miłowicach, Rościcach (184,50 zł). Najtańsze sale są w Drozdowie, Surowej i Stawniku (159,90 zł).
 
Nie kalkulowało się
Skąd ten wzrost? Urzędnicy tłumaczą, że stawki nie były podnoszone od 5 lat, czyli od listopada 2011 roku.
– W tym roku, od stycznia do września, za sam wywóz śmieci ze świetlic, po różnych imprezach, zapłaciliśmy 25 tys. zł. A całość dochodów z najmu wyniosła w tym okresie 75 tys. zł. – tłumaczy Anna Kochanowska, kierownik referatu spraw społecznych i zamówień publicznych w Urzędzie Gminy w Żarach. I podaje, że po większych uroczystościach, jak wesela, trzeba zazwyczaj wywozić 2-3 metry sześcienne śmieci, co daje koszt 300 zł – 400 zł. Urzędnicy postanowili to uśrednić i doliczyć do ryczałtowej opłaty za dobę.
To jednak nie koniec złych wiadomości. Dotychczas media, czyli energia elektryczna, woda i ścieki, wliczane były w ryczałtową opłatę za dobę wynajmu. – Czyli z tego, co pozostało po potrąceniu kosztów na wywóz odpadów, trzeba było jeszcze zapłacić za wodę, prąd i ścieki – tłumaczy A. Kochanowska. Teraz przed imprezą i po imprezie spisywane będą liczniki i wynajmujący salę zapłacą za realne zużycie.
Podwyżki odczują dotkliwiej ci, którzy nie są mieszkańcami gminy. Dla nich opłata za wynajem będzie bowiem o 50 proc. wyższa.
Bez zmian natomiast pozostały zasady wynajmu godzinowego – np. na prezentacje sprzedawców. Koszty mediów nie będą doliczane. Bezpłatnie mieszkańcy korzystać będą mogli ze świetlic z okazji takich imprez jak dzień seniora czy spotkanie opłatkowe.
Nowe zasady i stawki obowiązywać będą od stycznia 2017 roku.

Tobie może spodobać się

Zostaw komentarz