Już 77 łóżek dla zakażonych koronawirusem ma 105. Szpital Wojskowy w Żarach. Leżą na nim głównie niezaszczepieni pacjenci, ale coraz częściej chorują także zaszczepieni seniorzy.
W Żaganiu oddział covidowy pęka w szwach. Jako covidowe pracują dwa z trzech pięter szpitala. Pacjenci niezakażeni przyjmowani są na laryngologii. Pulmonologia z pododdziałem wewnętrznym i dawna ginekologia pracują tylko jako oddziały dla zakażonych.
Po zwiększeniu liczby miejsc covidowych (5.11.), żagański oddział praktycznie od razu cały się zapełnił. Zajętych było pięć z sześciu przygotowanych respiratorów.
– Na tą chwilę w Żaganiu, mamy uruchomione dwa piętra jako covidowe i komplet pacjentów. Jak tylko pojawiły się nowe miejsca dla zakażonych, tak szybko zostały zapełnione. Średnio z oddziału wypisujemy kilka osób dziennie, zazwyczaj jeszcze tego samego dnia, ich miejsca zajmują już kolejni chorzy. Zdarzyło się tak w weekend, że jak ktoś z naszego regionu wymagał hospitalizacji, to przez brak miejsc u nas, załoga pogotowia musiała go przewozić do innych szpitali – mówi Damian Hyla, kierownik oddziału covidowego w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żaganiu.
Chorują przeważnie młodzi, niezaszczepieni. Ale na oddział trafia też coraz więcej osób starszych.
– Przeciętnie nadal na oddziale są osoby w przedziale 30-60 lat, którzy w ogóle nie byli zaszczepieni. Były przypadki, gdzie osoby trafiły do nas już z dużą niewydolnością oddechową, prosto pod respirator. W ostatnich dniach zauważamy większą liczbę starszych pacjentów. Seniorzy w ubiegłym roku przyjmowali szczepionki jako pierwsi, więc od przyjęcia drugiej dawki, minęło już więcej już pół roku. Na oddziale są osoby, które nie zdążyły przyjąć trzeciej dawki szczepionki – tłumaczy D. Hyla. – Niestety, spodziewamy się, że tych zachorowań i następnych zakażeń będzie coraz więcej, bo wyszczepialność przeciwko koronawirusowi nadal nie jest największa. My pracujemy już na pełnych obrotach – dodaje.
Nie odwiedzisz
Dzienna liczba zachorowań w tym tygodniu sięgnęła już blisko 20 tysięcy osób. Taki wynik notowano ostatnio w połowie kwietnia. Pod koniec kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia wydał wówczas zalecenia o wstrzymaniu planowych zabiegów na wszystkich oddziałach szpitalnych. Obecnie, póki co, takich zaleceń nie ma i zabiegi nie są przekładane.
Nie można liczyć jednak na odwiedziny chorych w szpitalach. Wstęp na oddział covidowy zabroniony jest całkowicie.
Pacjentów na pozostałych oddziałach szpitala można odwiedzić wyłącznie w nadzwyczajnych sytuacjach. Szpital Na Wyspie wizyty ograniczył we wtorek, 9 listopada. Na oddział wejść można tylko w przypadku pożegnania z chorą osobą, trzeba to wcześniej ustalić. Tak samo w 105. Szpitalu. – Oprócz wizyt pożegnalnych, dopuszczone są takie w najważniejszych sprawach życiowych. Taką wizytę także trzeba wcześniej ustalić z pracownikami oddziału – mówi Justyna Wróbel – Gądek, rzeczniczka 105 szpitala.
Najgorzej od kwietnia
Liczba zakażeń w województwie lubuskim licząca ponad 400 zachorowań dziennie, także odnotowana była ostatni raz 15 kwietnia. Przez ostatni tydzień wirusem zaraziło się prawie 1,8 tys. mieszkańców lubuskiego. Wśród nich jest 154 mieszkańców powiatu żarskiego i 133 z żagańskiego.
Jeszcze w ostatnich tygodniach w naszym województwie zajęta była średnio jedna trzecia przygotowanych łóżek covidowych. W ostatniej dobie liczba dostępnych covidowych łóżek została zwiększona do 412 i było zajętych więcej niż połowa, bo 227. Z 51 przygotowanych respiratorów, pacjenci potrzebowali pomocy 21 z tych urządzeń.
Dane do wykresu
Liczba dziennych zakażeń
Bieżący tydzień
piątek 5.11. – 15904
sobota 6.11. – 15190
niedziela 7.11. – 12493
poniedziałek 8.11. – 7316
wtorek 9.11. – 13644
środa 10.11. – 185050
czwartek 11.11. – 19074
Ubiegły tydzień
piątek 29.10. – 9387
sobota 30.10. – 9798
niedziela 31.10. – 7145
poniedziałek 1.11. – 4894
wtorek 2.11. -4514
środa 3.11. – 10429
czwartek 4.11. – 15515
18
Poprzedni artykuł